STŘEDNÍ PEDAGOGICKÁ ŠKOLAU Stadionu 486, 266 37 Beroun

Družební SPgŠ Levoča

Beroun – Levoča & Levoča – Beroun – dlouholeté přátelství

  • Družba – slovo, které ve své době mělo i jisté politické zabarvení. Dnes už pochopitelně nejde o žádnou politiku, ale o přátelské výměny studentů a učitelů. Jde především o vzájemné poznávání lidí. Letitá přátelství mnohých o tom svědčí.
  • Historie výměnných zájezdů Pedagogické školy v Berouně a Pedagogické školy v Levoči sahá hluboko do 60tých let minulého století. Původně šlo o vzájemné výměny sportovních družstev. Později, od poloviny let sedmdesátých se začaly pravidelně navštěvovat jednotlivé třídní kolektivy. Až na několikaleté přerušení v popřevratové době a v době rozdělování státu, se vzájemné návštěvy uskutečňují i v dnešní době. A doufáme, že tomu tak bude i v budoucnosti.
  • Proč Levoča? Na počátku to byla víceméně náhoda. Šťastná náhoda. Levoča je bezpochyby jedním z nejkrásnějších měst ve střední Evropě. Pozdně gotické, renesanční i barokní město, zasazené do nádherné krajiny Spiše. Nedaleké Tatry, Slovenský ráj, Spišský hrad, to je jen několik turistických perel blízkého okolí.
  • A ještě proč Levoča? Slováci jsou příjemní a velice pohostinní lidé. V Levoči je Pedagogická škola. Spojuje nás společný zájem, společná profese. Neexistují žádné problémy s jazykem. Rozumíme si. Měli jsme dlouho společnou historii, sdíleli podobné radosti i problémy. To vše jsou hodnoty, které je třeba chránit a rozvíjet. Dnes se jezdí běžně po celé Evropě, to je nepochybně dobře, ale neměli bychom zapomínat, že nedaleko za hranicemi je blízká historická Levoča s prima lidmi a krásnou krajinou. A čekají nás tam zážitky, které nenalezneme nikde jinde.
  • Tak proto Levoča

Jaroslav Janík

Podívejte se na stránky našich přátel: www.spgslevoca.sk